Obsesif Kompulsif Bozukluk

Ana sayfa » Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Tedavisi İzmir

Uzman psikologlarımız Obsesif Kompulsif rahatsızlığına sahip olan danışanlarımıza emdr ve bilişsel terapi metodları ile yardımcı olmaktadırlar. Empati İzmir obsesif kompulsif tedavisi konusunda uzman ve deneyimli psikolog ve psikoterpistlere sahip İzmirin öncü psikoterapi merkezlierinden biridir.

Obsesif kompulsif terapisi İzmir Karşıyaka Bostanlı semtinde bulunan Empati Psikolojik danışmanlıkve Psikoterapi Merkezimizde yüzyüze terapi şekilide yapılmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif- kompulsif bozukluk bireyde çok fazla sıkıntı yaratan , aklın ısrarlı ve kontrol edilemeyen düşüncelerle dolduğu ya da kişinin bazı davranışları tekrar tekrar yapma zorunluluğu hissettiği bir kaygı bozukluğudur. Bazı durumlarda kişide genel olarak yüksek obsesyon ve nadiren kompulsif davranışlar görülürken bazı durumlardada obsesif düşüncelere kompulsif davranışlar hemen eşlik eder. Ayrı ayrı açıklamak gerekirse :

Obsesif Düşünce Nedir?

Obsesif Düşünce; İstemli bir çaba ile zihnimizden uzaklaştıramadığımız, istenmeden oluşan, genellikle kötü,olumsuz düşünceler, dürtülerdir. Kişi, bu düşünce, dürtü ve hayallerini zihninden atmaya ya da önemsizleştirmeye etkisizleştirmeye çalışır. Bu düşünceler, dürtüler ya da hayaller, sadece gerçek yaşam sorunları hakkında duyulan günlük üzüntüler şeklinde değil, daha ısrarlı ve rahatsız edicidir.

Kompulsif Davranışlar Nedir?

Kompulsif davranışlar ise; Kişinin obsesyon biçimindeki düşüncelere karşı, bir tepki olarak yaptığı tekrarlayıcı davranışlardır ve bunlara kompulsiyon denir.

  • temizleme ve temizlik yapma
  • düzene koyma
  • aşırı kontrol etme
  • zihinsel olarak ise dua etme
  • sayı sayma
  • biriktirme
  • bir takım sözcükleri sessiz biçimde söyleyip durma
  • törensel davranışlar

örnek olarak verilebilir

Obsesyon ve kompülsiyonlar, kişinin olağan günlük işlerini, mesleki görevlerini ya da olağan toplumsal etkinliklerini önemli ölçüde bozar, engeller. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.