HİZMETLERİMİZ
Danışan Yorumlarından
Pelin erdem - 12/12/2013 - 12:45
1.5 sene önce ilkokul 1.sınıftaki kızıma selektif mutizm teşhisi kondu.Kızım okulda kimse ile konuşmuyordu.Evdeyse dünyanın en oyuncu çocuğu! Bizim için çok sıkıntılı bir dönemdi,ne yapacağımızı bilemedik.Araştırıken Selektifmutizm sitesinden Şölen Hanıma ulaştık.Şölen hanım bize bu tedavinin uzun bir yol olabileceğini sabırlı olmamız gerektiğini anlattı.Düzenli oyun terapisi ve davranış terapisine aldı,bize ev ödevleri verdi.Öğretmeni ile devamlı iletişimdeydi.Sınıfına gidip oturma düzenini bile değiştirdi.Ama sonunda kızım daha ilk ayın sonunda sıra arkadaşı ile konuştu.Bizim için nasıl büyük bir mutluluk oldu anlatılamaz.Terapilerimiz 5 ay devam etti.Üzerinden 1.5 yıl geçti.Yavrum artık her çocuk gibi okulda konuşup gülüp oynuyor.23 Nisanda gösteriye bile çıktı.Bu sorunu yaşayan aileler acısını bilebilir.Şölen hanıma ve güleryüzlü kadrosu ile Empatizmire minnetimiz büyüktür.Çocuğunuz bu illetin pençesindeyse yardım alın.Çocuğunuza konuşsana niye konuşmuyorsun gibi şeyler asla demeyin.Bir de çocuğunuzla gerçekten oyun oynayın.Biz bunu öğrendik.
A.T - 14/01/2014 - 10:54
Ben ayda 3 ,4 kere yurtiçi ve yurtdışı uçak ile seyahat etmesi gereken bir yöneticiyim.2 senedir psikolog psikiyatrist gezdim durdum. İş arkadaşlarım ve elemanlarım benim uçaktaki panik atak halimi görmesinler diye gideceğim yere tek başıma farklı tarih ve saatlerde uçak bileti aldım.Bir gün bir dostun tavsiyesiile Emdr ve Ebru Güleri'i duydum. Emdr tedavisi ile uçak fobimi sonlandıran Ebru Güler Hanım'a buradan minnetlerimi iletmek istiyorum.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret85438
Site Haritası

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı

 

  ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME DAVRANIŞI

    Yalan ; bir insanın suçlanmadan kaçmak , ödüllendirilmek ya da birine zarar vermek için , bir başka insanı açıkça yanıltma çabalarıdır. Altı yaş öncesinde çocuklar gerçeklerle , hayali birbirinden ayıramazlar , onlar için ikisinin birbirinden farkı yoktur. 6 yaş civarında ‘’ Gerçeklik Duygusu ‘’ yavaş yavaş oturmaya başlar. 6 yaşındaki çocuk yalan söylediğinin bilincindedir.

    6 yaş öncesinde çocuğun anlattığı gerçek dışı , abartılı olayları ‘yalan söylüyorsun ’ diye değil de ‘ yanlış hatırlıyorsun’ diye düzeltmek gerekir. Gerçeği değiştirme olayları ilköğretim yıllarında da devam ederse özellikle 4.sınıftan sonra problem olabilir. Dürüst olmayı öğrenmek , hataları kabullenmek , çocuğun olumlu karakter gelişimi için oldukça önemlidir.

Çocuklar Nasıl Yalan Söyler ?

  • Cezalandırılmaktan korktuğu için.
  • Hatalı davranışını gizlemek için.
  • Olayları ve kendisini olduğundan farklı göstererek başkalarının övgüsünü ve sempatisini kazanmak için.
  • Çevresindeki yetişkinler sık sık yalan söylediği için bunun doğru ve normal bir davranış olduğunu düşünebilir.
  • Dikkat çekmek için.
  • Olmasını istediği ancak olması imkansız durumların tatmini için ( örneğin boşanmış anne ve babası olan bir gencin yüzünü hiç görmediği babasından bir gün önce hediye aldığını söylemesi , her gece eve gelen sessiz telefonların babasından olduğunu söylemesi gibi.) Çocuk büyüdükçe kendine güveni artar ve gerçeği değiştirme ihtiyacı da zamanla azalır.

    Doğru söyleyince azarlanmayacağına ve ceza görmeyeceğine inanan çocuk yalan söylemeyecektir.Yalan söyleyen çocuğu suçlamak , cezalandırmak yerine onun neden yalan söylediğini anlamaya çalışmak ve bu nedeni ortadan kaldırıp iç huzurunu sağlamak gerekir. Doğruyu söylediğinde övülmeli , ödüllendirilmelidir. Bu tavır çocuğa doğruyu sevdirecektir.Özellikle yetişkinlerinde yalan söylemeyerek örnek olmaları oldukça önemlidir.

        Çocuk Yalan Söylemeye Devam Ederse Anne – Baba Ne Yapabilir ?

    Çocuğunuzun yalan söylediğini fark ettiğinizde , onun doğruyu söylemediğini anladığınızı belirtin. Cezalandırmak genellikle etkili olmaz. Onun yerine aşağıdaki adımları uygulayın. Bana yalnızca doğruyu söylemeni istiyorum. Ben de sana yalnızca doğruyu söylediğime göre birbirimize her zaman inanabiliriz. Bir daha ki sefere sana inanabilmem için bunu yapmalısın. Yalan yerine gerçeği söylediğinde problem giderek büyümez. Ayrıca dürüstlüğün önemini anlatmanın en iyi yolu kendi hareketlerinizle ona örnek olmanız ve doğruyu söylemenizdir.

    Anne – babalar çocuklarıyla ilgili beklentilerinde gerçekçi olmalıdırlar. Onları oldukları gibi kabullenin yapamadıklarını ısrarla onlardan beklemeyin. Çocuklarınıza istek ve hayallerini sorun. Sizden bekledikleri desteği elinizden geldiğince ona vereceğinizi hissettirin. Baskı altına almak , tehdit etmek onun yalan söylemesine neden olur. (Anne enden çıkıp giderken çocuğa televizyon izlememesini söylüyor ve tehdit ediyorsa çocuk izlese bile izlemediğini söyleyecektir.). Yukarıda belirtilen hiçbir durum ortada yokken çocuk gereksiz yerlerde de yalan söylüyorsa , yalan söyleme sorun olmaya devam ediyorsa o zaman size yardımcı olacak bir uzmana danışın , çünkü yalancılık uzun dönemde çok ciddi sonuçları beraberinde getirerek , iyice yerleşmiş bir alışkanlık halini alabilir.

Üyelik Girişi

BİZE ULAŞIN

6345 Sok.No:22

K:1 D:2  Bostanlı

Karşıyaka İZMİR

(232) 336 36 84

(533) 328 62 72

Psikolog/Aile Dan.Şölen İNCE

ANLAŞMALI KURUMLAR
  • Vip-Hayat
  • Turkcell 
  • İzmir Türk Koleji Mez.Dern.
Ayrıntılı bilgi için lütfen merkezimizle irtibata geçiniz.
Danışan Yorumlarından
Seda K. - 17/07/2013 - 02:12
Şölen hanım ile çocuk doktorumuzun yönlendirmesi sonucu tanışmıştık.Oğlumda altına işeme ve tırnak yeme problemleri için görüştük.Her görüşme sonucu eşim ve beni çok açıklayıcı ve detaylı bilgilendirmesi ve oğlumuza karşı davranışlarımızda birebir yönlendirmesi ve önerdiği oyun teknikleri sayesinde çok yol katettik.Biz daha önce de farklı psikoloğa gitmiştik ama bu derece detaylı ve yönlendirici bilgilenmemiştik.Memnuniyetimizi buradan dile getirmek ve teşekkür etmek isteriz.


cccc - 17/07/2013 - 08:57
Ebru Hanım ile tanışmam panik atak teşhisi konulmasıyla başladı.ilaç tedavisi görüyordum fakat faydasını görememeye başladım başka bir çözüm olması gerektiğine inanmaya başladığımız bir anda annem internetten ebru hanım ve EMDR uygulaması hakkında bilgiler bulmuştu.bu sayede ebru hanımla EMDR seanslarına başladık.ilk seanslardan itibaren bu tekniğin çok faydasını görmeye başladım ve zamanla panik ataklarımın kaybolduğunu belirgin bir şekilde gördüm.ve bu sayede ilaç kullanımını tamamen bıraktım.şunu belirtmek isterimki bu tedavi için en başta kararlılık ve düzenlilik gerekiyor.çok kötü bir halde hayattan soyutlanmış bir şekilde ataklarla uğraşırken ebru hanım ve uyguladığı EMDR tekniği sayesinde hayata yeniden başladım.ebru hanımın pozitif enerjisi sayesinde ofisten her seferinde dahada güçlüçıktım.EMDR tekniği kesinlikle panik atak için çok önemli ve uygulanması gereken bir teknik.tüm panik atak hastalarına birebir yaşamış ve faydasını fazlasıyla görmüş biri olarak EMDR ı tavsiye ediyorum.EBRU hanıma sonsuz teşekkürler...